Vážení zákazníci, návštěva v obchodě pouze po telefonické dohodě předem +420 604 176 384 pondělí až pátek většinou cca od 8 do 16 hodin nebo dle dohody. Některé pátky a soboty bude otevřeno. Datum a dobu otevření vždy zveřejníme dopředu na e-shopu, facebooku a podobně. Děkuji všem zákazníkům za pochopení. Josef Tuček PÁTEK 25.října ZAVŘENO SOBOTA 26.října OTEVŘENO 10-13 hodin

Přepad v mořském akváriu

Přepad neboli overflow chamber v mořském akváriu.

V mořské akvaristice se zpravidla používají vnější filtry, většinou umístěné  v prostoru pod akváriem. Filtr pro většinu akvárií je vyroben přesně na míru nebo komerčně vyráběnými filtry , ale většinou jejich cena je značně vysoká. U velkých nádrží je běžné, že filtrace bývá o patro níže např. ve sklepě nebo v místnosti za akváriem kde je jednoduší její obsluha a eliminování hluku v místností s akváriem je také velkou výhodou. Voda do filtru se dostává přepadem z akvária na to je nutné myslet už při návrhu akvária.

Obrazek

UMÍSTĚNÍ PŘEPADU V AKVÁRIU

Úkolem přepadu je bezpečně a bezhlučně umožnit průtok vody z akvária do filtrace. Osvědčil se vodotěsný přepad, vlastně akvárium v akváriu kde  na dně nebo z boku jsou vyvrtané díry a  silikonem na akvária zalepené průchodky. To umožňuje v případě sebemenší netěsnosti v budoucnosti případnou výměnu nebo nové zalepení průchodek bez vypouštění nádrže což u nádrže bez přepadu není možné. Zcela jednoduše se vypne cirkulační čerpadlo vypustí se a vysuší přepad . Pak se v něm může bez rizika ztrát našich živočichů i několik hodin pracovat na odstranění netěsnosti. Pokud jsou průchodky pečlivě zalepeny žádné problémy nehrozí na své nádrži jsem měl průchodky zalepené 15 let bez jakékoli netěsnosti.
Jak funguje tzv.dvoudírový přepad, jednou dírou přiškrcenou kulovým ventilem je nastavená hladina v přepadu tak aby odtékalo potřebné množství vody a hladina byla cca 0,5 – 1 cm pod hranou přepadu a nevznikal sifonový efekt a ani nežádoucí hluk z přepadání vody přes hranu přepadu. Druhá průchodka je prodloužena trubkou až po horní hranu přepadu a protéká přes ní minimální množství vody případně žádná voda. V případě ucpaní hlavní trubky přebírá funkci hlavního odtoku druhá průchodka na to nás upozorní sifonový efekt. Pak se nemůže stát, že by akvárium přeteklo i s tím jsem se setkal u nesprávně navrženého akvária, případně se zadřelo čerpadlo chodem na sucho po vyčerpání vody z čerpací komory do akvária s ucpaným přepadem a  vyhodilo jističe tím pádem ohrozilo živočichy v našem akváriu.

Obrazek

PRŮCHODKY ZALEPENÉ V PŘEPADU

Obrazek

PŘEPAD UPROSTŘED AKVÁRIA SE ZALEPENÝMI PRŮCHODKAMI

Obrazek

VNITŘNÍ POHLED DO PŘEPADU

Obrazek

PŘEPAD V AKCI

Dalším důležitým prvkem zabraňujícím podobným nepříjemnostem při provozu mořského akvária je přepadový hřeben,který zabraňuje vniknutí živočichů do přepadové komory,někteří by nemusely přežít průchod odtokem po nasátí do průchodky a koho by bavilo lovit  třikrát týdně ryby z přepadu.Zvláště pak sasanky a ježovky jsou ideálními kandidáty na ucpání přepadové trubky.

Obrazek

PŘEPADOVÝ HŘEBEN NEPOSTRADATELNÁ SOUČÁST PŘEPADU

Obrazek

PŘEPADOVÝ HŘEBEN S OTVOREM PRO TRUBKU NÁVRATU VODY DO AKVÁRIA Z FILTRACE

Správně navržený a pečlivě  zalepený přepad je základem bezproblémové funkce mořského akvária po mnoho let. Doporučuji  nepodceňovat tuto část nádrže vždyť přepadem jen u 500 litrového akvária může protékat několik tisíc litrů vody každou hodinu.